„დასაქმების პრობლემა არ მოგვარდება მანამ, სანამ პროფესიული განათლებას არ დაეთმობა სათანადო ყურადღება“ - ელგუჯა მელაძე
date2019-04-17
საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის, საზოგადოებრივ კოლეჯ „სპექტრის“ ორგანიზებითა და გერმანიის მთავრობის (BMZ) ხელშეწყობით  ე.წ პროფესიული სიმულაციური სახლის (VET House) პრეზენტაციას გაიმართა, რომელსაც სახელმწიფო სტრუქტურების,  საერთაშორისო ორგანიზაციების, ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები, სკოლის მოსწავლეები და სხვა დაინტერესებული მხარეები ესწრებოდნენ.
საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციამ პროფესიული განათლებისა და სწავლების პროექტის ფარგლებში 2017 წელს შექმნა პროფესიული ორიენტაციის გერმანიაში დანერგილი მეთოდის ანალოგი, ე.წ. პროფესიული სიმულაციური სახლი (VET House), რომელიც სამშენებლო პროფესიების პოპულარიზებას ემსახურება. სიმულაციური სახლი, რომელმაც გასულ წელს 26 სკოლას ესტუმრა და დიდი ინტერესი გამოიწვია  საზოგადოებაში  კოლეჯ „სპექტრთან“ ერთად განახლდა. სიმულაციური სახლი ათამდე სამშენებლო პროფესიის სიმულირების საშუალებას აძლევს სკოლის და პროფესიული სასწავლებლების მოსწავლეებს.
„სიმულაციური სახლი გახლავთ გერმანული ბრენდი, რომელიც საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციასთან და გერმანელ პარტნიორებთან ერთად შევქმენით. პროფესიული სიმულაციური სახლი იმოგზაურებს მთელ საქართველოში, სკოლის მოსწავლეებს საშუალება ექნება მონაწილეობა მიიღოს მის მშენებლობაში და უშუალოდ გაეცნოს სამშენებლო სექტორის 10 პროფესიას,“ - მათე ტაკიძე საზოგადოებრივი კოლეჯის „სპექტრის“  დირექტორი.
„გერმანული პრაქტიკის გადმოტანას და დანერგვას შესაბამისი ბაზისი სჭირდება, რომელიც კოლეჯ „სპექტრში“ დავინახეთ, სწორედ ამიტომ დავიწყეთ პროფესიული განათლების პოპულარიზება და ხელშეწყობა სწორედ აქედან. ძალიან ბევრს საუბრობენ ქვეყანაში დასაქმებაზე, ეს პრობლემა არ მოგვარდება მანამ, სანამ პროფესიული განათლებას არ დაეთმობა სათანადო ყურადღება. პროფესიები განახლებადია და ყოველწლიურად უნდა ხდებოდეს სასწავლო მოდულების განახლება, რათა მომზადდეს თანამედროვე ტექნოლოგიების შესაბამისი კადრები. ამ მიზნის მიღწევას ემსახურება ბიზნეს სექტორის საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის სახით და პროფესიული სასწავლებლების მსგავსი პროექტების ფარგლებში გაერთიანება,“ - საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი ელგუჯა მელაძე.
პრეზენტაციაზე  მისასალმებელი სიტყვით წარდგნენ განათლებისა და ხარისხის მიმართულებითკოლეჯის „სპექტრი“ მრჩეველი და საერთაშორისო ექსპერტი ლუტც შმიდტი და პროფესიული განათლბისა და სწავლების პროექტის გრძელვადიანი ექსპერტი მარიო რადომსკი.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციამ და კოლეჯმა „სპექტრი“ ხელი მოაწერეს ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმს, რომელიც გულისხმობს აღნიშნული სიმულაციური მოდულის ერთობლივ პოპულარიზაციას სამშენებლო პროფესიების წასახალისებლად ახალგაზრდებში და სხვა ერთობლივ აქტივობებს პროფესიული განათლების შესახებ ცნობადობის ასამაღლებლად საზოგადოებაში.

"The employment problem will not be solved until professional education is given proper attention" - Elguja Meladze
date2019-04-17
The presentation of the so-called Vocational Simulation House (VET House) was organized by the Association of Georgian Employers, Public College "Spectrum" and supported by the German Government (BMZ), which was attended by representatives of state structures, international organizations, business sector, school students and other interested parties. In 2017, the Association of Georgian Employers, within the framework of the Vocational Education and Training Project, created an analogue of the method of professional orientation introduced in Germany, the so-called Vocational Simulation House (VET House), which serves to popularize construction professions. The simulation house, which last year visited 26 schools and generated a lot of interest in the community, was renewed with the college "Specter". The simulation house allows school and vocational school students to simulate up to ten construction professions. "Simulation House is a German brand, which we created together with the Association of Georgian Employers and German partners. The professional simulation house will travel throughout Georgia, schoolchildren will have the opportunity to participate in its construction and learn directly about 10 professions in the construction sector," - Mate Takidze, Director of the Public College "Spectrum". "Transferring and implementing German practice requires an appropriate base, which we saw in the college "Spectrum", that's why we started promoting and promoting professional education from here. There is a lot of talk about employment in the country, this problem will not be solved until vocational education is given proper attention. Professions are upgradable and training modules should be updated every year in order to prepare personnel corresponding to modern technologies. The achievement of this goal is served by the unification of the business sector in the form of the Association of Georgian Employers and vocational schools within the framework of similar projects," - President of the Association of Georgian Employers Elguja Meladze. Welcome speech at the presentation