დამსაქმებელთა ასოციაციამ ქუთაისში ბიზნეს სექტორთან შრომის უსაფრთხოების სფეროში არსებული გამოწვევების შესახებ იმსჯელა
date2019-09-26
„საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციამ“ ქუთაისში სასტუმრო „ბესთ უესტერნ ქუთაისში“ შრომის უსაფრთხოების კანონის ახალი მოთხონების შესახებ ბიზნეს სექტორთან  საინფორმაციო შეხვედრა გამართა, რომელსაც ასოციაციის აღასრულებელი დირექტორი ლაშა ლაბაძე უძღვებოდა.
შეხვედრა მიზნად ისახავდა კერძო სექტორისთვის შრომის უსაფრთხოების სფეროში იმ ახალი გამოწვევების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას, რომლის წინაშეც ბიზნეს ოპერატორები 2019 წლის 1 სექტემბრიდან აღმოჩნდნენ. კერძოდ, შეხვედრაზე განიხილეს კომპანიებისთვის ისეთი კრიტიკულად მნიშვნელოვანი და ფუნდამენტური საკითხები, როგორებიცაა შრომის უსაფრთხოების შესახებ კანონის მოთხოვნები დაზღვევის, პასუხიმგებელი მხარეების, რისკების შეფასების კრიტერიუმების, მონიტორინგის პროცესის, შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის კვალიფიკაციის, სანქციების და აღსრულების მექანიზმების შესახებ.
„განსაკუთრებით დაბალია რეგიონებში შრომის უსაფრთხოების კანონის ახალი მოთხოვნების შესახებ ცნობიერება. ქუთაისი ეკონომიკურად საკმაოდ აქტიური ქალაქი, ამიტომ მსგავსი სახის შეხვედრების ორგანიზება აუცილებელია, რათა გავუწიოთ შესაბამისი კვალიფიციური კონსულტაცია აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით. კერძოდ, შეხვედრაზე ვისაუბრებთ შრომის უსაფრთხოების კანონის მოთხოვნების შესახებ, ასევე გაეცნობიან, თუ რა ცვლილებები უნდა განახორციელონ სამუშაო ადგილებზე კანონის მოთხოვნების შესაბამისად, რათა თავიდან აირიდონ ის ფინანსური სანქციები და საქმიანობის აკრძალვის რისკებიც კი,  რაც გათვალისწინებულია კანონის მიხედვით,“ - საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი ლაშა ლაბაძე.
შეხვედრას 50-მდე კომპანიის წარმომადგენელი ესწრებოდა, რომლებსაც საშუალება ჰქონდათ კითხვა-პასუხის რეჟიმში მათთვის საინტერესო კითხვებზე კომპეტენტური პასუხები მიეღოთ.
„საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია“ შეხვედრებს უახლოეს მომავალში საქართველოს სხვა რეგიონებშიც გამართავს.

The Employers' Association discussed with the business sector in Kutaisi the challenges in the field of labor safety
2019-09-26
"Georgian Employers' Association" held an information meeting with the business sector about the new requirements of the labor safety law at the "Best Western Kutaisi" hotel in Kutaisi, which was chaired by the executive director of the association, Lasha Labadze.
The meeting aimed to raise awareness of the new challenges in the field of labor safety for the private sector, which business operators have faced since September 1, 2019. In particular, such critically important and fundamental issues for companies were discussed at the meeting, such as the requirements of the Labor Safety Law regarding insurance, responsible parties, risk assessment criteria, monitoring process, qualification of labor safety specialist, sanctions and enforcement mechanisms.
"Awareness of the new requirements of the labor safety law is particularly low in the regions. Kutaisi is an economically active city, so it is necessary to organize such meetings in order to provide appropriate qualified consultation regarding the mentioned issues. In particular, at the meeting, we will talk about the requirements of the labor safety law, and they will learn about what changes should be implemented in workplaces in accordance with the requirements of the law, in order to avoid the financial sanctions and even the risks of banning activities, which are provided for by the law," - Executive Director of the Association of Georgian Employers Lasha Labadze .
The meeting was attended by about 50 company representatives, who had the opportunity to get competent answers to the questions that were interesting to them in a question-and-answer mode.
"Association of Employers of Georgia" will hold meetings in other regions of Georgia in the near future.