დამსაქმებელთა ასოციაცია მცირე და საშუალო ბიზნესის ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის დაძლევის ინსტრუმენტების შემუშავებაზე დაინტერესებულ მხარეებთან მსჯელობს
date2022-10-05
5 ოქტომბერს, სასტუმრო „შერატონ გრანდ მეტეხი პალასში, საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციისა და შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) მიერ გაიმართა კვლევის - „ხელშემწყობი გარემო საწარმოთა მდგრადი განვითარებისთვის“ (EESE) შედეგებზე დაფუძნებული პოლიტიკის დოკუმენტისა და სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია.
კვლევის მიზანს იმ მთავარი პრობლემებისა და გამოწვევების იდენტიფიცირება წარმოადგენდა, რომლებიც მცირე და საშუალო ზომის კომპანიების განვითარების ყველაზე ხელისშემშლელ ფაქტორებად გვევლინება.   შედეგებმა აჩვენა, რომ კერძო სექტორისთვის, განსაკუთრებით, მცირე და საშუალო საწარმოთათვის, ერთ-ერთ გამოწვევას ფინანსებზე წვდომა წარმოადგენს, რაც მეტწილად განპირობებულია, ფინანსური და ადამინური კაპიტალის სიმწირით, ფინანსური რესურსებით სარგებლობის დაბალი მაჩვენებლით და სხვა.
„კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით დამსაქმებელთა ასოციაციამ შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციასთან (ILO) ერთად შეიმუშავა პოლიტიკის დოკუმენტი და შესაბამისი სამოქმედო გეგმა, რომელიც მოიაზრებს აღნიშნული გამოწვევის დაძლევის ინსტრუმენტების გაჩენას კერძო სექტორისთვის. დოკუმენტების სრულფასოვნი სახით ჩამოყალიბების მიზნით მნიშვნელოვანია კერძო სექტორის, სახელმწიფო სტრუქტურებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეთათვის სამოქმედო გეგმის გაცნობა და მათგან შესაბამისი უკუკავშირის მიღება, რის საფუძველზე დაიგეგმება ასოციაციის შემდეგომი ნაბიჯები კომპანიების მხარდასაჭერად“ - საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი ლაშა ლაბაძე.
შეხვედრაში მონაწილეობას იღებდნენ კერძო სექტორის, სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები,  საერთაშორისო ექსპერტები და სხვა დაინტერესებული მხარეები.

Employers' Association discusses with stakeholders the development of tools to overcome access to finance for small and medium-sized businesses
2022-10-05
On October 5, at the Sheraton Grand Metekhi Palace Hotel, the Georgian Employers' Association and the International Labor Organization (ILO) held a presentation of a policy document and an action plan based on the results of the study "Enabling Environment for Sustainable Development of Enterprises" (EESE).
The purpose of the research was to identify the main problems and challenges that appear to be the most impeding factors for the development of small and medium-sized companies. The results showed that one of the challenges for the private sector, especially for small and medium-sized enterprises, is access to finance, which is largely due to the scarcity of financial and human capital, the low rate of use of financial resources, and others.
"Based on the results of the research, the Employers' Association together with the International Labor Organization (ILO) developed a policy document and a corresponding action plan, which considers the emergence of tools for the private sector to overcome this challenge. In order to form the documents in a full-fledged form, it is important to familiarize the private sector, state structures and other interested parties with the action plan and receive appropriate feedback from them, on the basis of which the next steps of the association to support companies will be planned" - Executive Director of the Association of Georgian Employers Lasha Labadze.
Representatives of the private sector, state structures, international experts and other interested parties took part in the meeting.