შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის აკრედიტებული პროგრამის შესახებ:
საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია ორგანიზაციაა საქართველოში, რომელმაც შრომის უსაფრთხოების  შესახებ კანონის მოთხოვნების შესაბამისად, შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტების მოსამზადებელი პროგრამა შეიმუშავა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ აკრედიტაცია გაიარა. აღსანიშნავია, რომ პროგრამის მოცულობა, განხორციელების წესი და პირობები განსაზღვრულია ჯანდაცვის  მინისტრის ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით.
შრომის უსაფრთხოების შესახებ კანონის შესაბამისად მომეტებული საფრთხის მქონე, მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიანი სამუშაოების ნუსხაში მყოფი კომპანიები ვალდებული არიან, რომ  იქ დასაქმებულ შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტს გავლილი ჰქონდეს აღნიშნული აკრედიტებული პროგრამა და ფლობდეს შესაბამის სერტიფიკატს. ხოლო 2019 წლის 1 სექტემბრიდან აღნიშნული საკითხი სავალდებულო ხდება ნებისმიერი ბიზნეს ოპერატორისთვის.
დამსაქმებელთა ასოციაციაში კურსები სისტემატურად გაიმართება და სერტიფიცირებით დაინტერესებულ  შრომის უსაფრხოების სპეციალისტებს შესაძლებლობა ექნებათ გაიარონ აღნიშნული პროგრამა.
პროგრამის მიზანი:
„შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული მოთხოვნების შესაბამისად შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის მომზადება, საჭირო კომპეტენციების განვითარება ორგანიზაციაში შრომის უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის ეფექტური მართვისათვის.
პროგრამის სწავლის შედეგები:
მსმენელს პროგრამის დასრულებისას:
• აქვს სპეციალური ცოდნა შრომის უსაფრთხოების სფეროში;
• იცნობს შრომის უსაფრთხოების სფეროში არსებულ ეროვნულ და საერთაშორისო კანონმდებლობას;
• შეუძლია შეაფასოს დასაქმებულისა და  სამუშაო  სივრცეში    მყოფი    სხვა პირის უსაფრთხოებასა და ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული საფრთხეები და რისკები;
• შეუძლია უზრუნველყოს სამუშაო სივრცეში მომხდარი უბედური შემთხვევებისა და პროფესიული დაავადებების შემთხვევების რეგისტრაცია, მოკვლევა და ანგარიშგება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა:
პროგრამის მსმენელი შეიძლება იყოს არანაკლებ საშუალო განათლების მქონე პირი 18 წლის ასაკიდან.
პროგრამა განკუთვნილია:
კომპანიების ჯანმრთელობისა და შრომის უსაფრთხოების მენეჯერებისთვის,  ინჟინრებისთვის, შრომისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი სხვა პირებისთვის.
პროგრამის სწავლების მეთოდოლოგია:
პროგრამა მოიცავს თეორიულ და პრაქტიკულ სწავლებას.
პროგრამის ხელმძღვანელები:
მაია გოგაშვილი
ნუგზარ მელაძე
გიორგი კობახიძე
პროგრამის მოდულები:
• შესავალი შრომის უსაფრთხოების მართვის საკითხებში;
• შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონი;
• საფრთხეების იდენტიფიცირება, რისკების შეფასება და მართვა, საკონტროლო ღონისძიებები საერთაშორისოდ აღიარებული სტანდარტების მიხედვით;
• სამუშაო ადგილზე უბედური შემთხვევისა და ინციდენტის მოკვლევა – აღრიცხვა, რეგისტრაცია, ანგარიშგება;
• პროფესიული დაავადებები – პროფესიული და პროფესიით განპირობებული დაავადებების კლასიფიკაცია, აღრიცხვა და კონტროლი;
• ელექტრო და სახანძრო უსაფრთხოება;
• პირველადი სამედიცინო დახმარება;
• ქიმიური ნივთიერებების კლასიფიკაცია და უსაფრთხოების წესები;
• საწარმოო სათავსების მიკროკლიმატისადმი წაყენებული ჰიგიენური მოთხოვნები;
• ინდივიდუალური და კოლექტიური დაცვის საშუალებები;
• შრომის ჰიგიენა: ქიმიური, ფიზიკური, ბიოლოგიური და ფსიქოსოციალური ფაქტორები;
• სიმაღლეზე მუშაობა;
• ეროვნული საკანონმდებლო რეგულაციები და შრომის უსაფრთხოების საერთაშორისო სტანდარტები შრომის უსაფრთხოების სფეროში;
• შრომის უსაფრთხოება სამშენებლო სექტორში;
• შრომის უსაფრთხოება სამთომოპოვებით მრეწველობასა ან/და მძიმე დამამუშავებელ მრეწველობაში;
• შრომის უსაფრთხოება მსუბუქ მრეწველობაში;
• შრომის უსაფრთხოება მომსახურების/სერვისის სექტორში;
• შრომის უსაფრთხოება სამედიცინო სფეროში;
სწავლების ენა: ქართული
პროგრამის დაწყების დრო:
პროგრამა არის სამთვენახევრიანი მოიცავს თეორიულ და პრაქტიკულ სწავლებას.
ჩატარების ადგილი:
ა. ბელიაშვილის 106, მიონის ბიზნეს ცენტრი, სართ.3 (საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის სატრენინგო ცენტრი);
ფასები და პირობები:
კურსის გავლის ღირებულება
იურიდიული პირებისთვის 1770 ლარი დღგ-ს ჩათვლით
ფიზიკური პირებისთვის – 1500 ლარი
პროგრამის დასრულებისას შესაბამისი ტესტირების გავლის შემდეგ, მონაწილეებს გადაეცემათ შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის აკრედიტირებული სერტიფიკატები.
კურსზე დასწრებით დაინტერესების შემთხვევაში გადმოტვირთეთ სარეგისტრაციო ფორმა და შევსებული გადმოაგზავნეთ თქვემოთ მითითებულ ელ-ფოსტაზე.
საკონტაქტო ინფორმაცია:
მობ: +995 597 18 66 44
ელ-ფოსტა: office@employer.ge; info@employer.ge.
ფოტო გალერეა
სურსათის უვნებლობა
სანიტარული-ჰიგიენის მოთხოვნები სურსათის წარმოების  პერსონალისთვის – ISO/TS 22002.1 ზოგადი ინფორმაცია ტრენინგის შესახებ: საქართველოს მ...

The Georgian Employers’ Association is an organization in Georgia that has developed a training program for labor safety specialists in accordance with the requirements of the Law on Occupational Safety and has been accredited by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs. It should be noted that the scope of the program, the rules and conditions of implementation are defined by the administrative-legal act of the Minister of Health.
According to the Law on Occupational Safety, companies that are on the list of high-risk, heavy, harmful and dangerous work are obliged to have passed the accredited program of the occupational safety specialist employed there and have the relevant certificate. And from September 1, 2019, this issue becomes mandatory for any business operator.
The courses in the Employers’ Association will be held systematically and the occupational safety specialists interested in certification will have the opportunity to pass the program.
Program Objective:
Training of a occupational safety specialist in accordance with the requirements of the Law of Georgia on Occupational Safety, development of the necessary competencies in the organization for effective occupational safety and health management.
Program Learning Outcomes:
• At the end of the program, the listener:
• Has special knowledge in the field of occupational safety;
• Familiar with national and international legislation in the field of occupational safety;
• Can assess the health and safety hazards and risks associated with the employee and other person in the workplace;
• Can ensure the registration, investigation and reporting of accidents and occupational diseases in the workplace in accordance with the legislation of Georgia.
Prerequisite for admission to the program:
The listener of the program can be a person with at least 18 years of education.
The program is designed for:
For companies health and occupational safety managers, engineers, other persons responsible for occupational safety.
Program Teaching Methodology:
The program includes theoretical and practical training.
Trainers:
Mr. David Chijavadze
Mrs. Maia Gogashvili
Mr. Nugzar Meladze
Mr. Giorgi Kobakhidze
Program modules:
• Introduction to Occupational Safety Management;
• Organic Law of Georgia on Wors Safety;
• Threat identification, risk assessment and management, control measures according to internationally recognized standards;
• Workplace accident and incident investigation – accounting, registration, reporting;
• Occupational diseases – classification, registration and control of occupational and occupational diseases;
• Electrical and fire safety;
• First aid;
• Classification of chemicals and safety rules;
• Hygienic requirements for the microclimate of industrial premises;
• Individual and collective protection measures;
• Occupational hygiene: chemical, physical, biological and psychosocial factors;
• Work at heights;
• National Legislation and International Occupational Safety Standards;
• Labor safety in the construction sector;
• Labor safety in the mining industry and / or in the heavy processing industry;
• Labor safety in light industry;
• Occupational safety in the service sector;
• Occupational safety in the medical field;
Language of instruction: Georgian
Program start time:
The program is three and a half months, including theoretical and practical training.
Location:
A. 106 Beliashvili St., Mioni Business Center, 3rd floor (Georgian Employers’ Association Training Center);
Prices and conditions:
The cost of passing the course
1770 GEL including VAT for legal entities
For individuals – 1500 GEL
Upon completion of the relevant testing, participants will be awarded an accredited Occupational Safety Specialist Certificate.
If you are interested in attending the course, download the registration form and send it to the e-mail address provided.