საგულისხმოა, რომ კანონპროექტის მიხედვით შრომის ინსპექციას ექნება უფლება სასამართლოს ნებართვის გარეშე ნებისმიერ დროს შევიდეს საწარმოში და შეამოწმოს ყველა ის პირობა და მათ შორის, ფინანსური დოკუმენტაცია, რომელიც შესაძლებელია დაკავშირებული იყოს შრომის კანონმდებლობის შეუსრულებლობასთან.
შეხვედრაზე, რომელსაც უძღვებოდა საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის ვიცე-პრედიზენტი და შრომის სამართლის ექსპერტი მიშა კორძახია, ბიზნეს სექტორის წარმომადგნლებმა მიიღეს ინფორმაცია უახლესი საკანონმდებლო ცვლილებების შესახებ და იმსჯელეს იმ მოსალოდნელი შედეგების შესახებ, რაც შეიძლება მოჰყვეს აღნიშნული კანონმდებლობის ამოქმედებას.
„ყველა ვთანხმდებით, რომ კანონმდებლობა რაც დღეს გვაქვს არის საკმაოდ ხარვეზიანი, მაგრამ ორგანო, რომელიც ჯერ ჩანასახშია შრომის ინსპექციის სახით, მგონია მზად არ იქნება მთელი საქართველოს მასშტაბით ბიზნესთან აწარმოოს ის პარტნიორული ურთიერთობა, რომლიც გსურს რომ იყოს ამ სანქცირების პირობებში. ყველაზე პრობლემურია, სასამართლოს გვერდის ავლით ბიზნესში შესვლის შესაძლებლობის მიცემა. შეგვიძლია რისკებზე ვივარაუდოთ, რადგან ამ კუთხით დამოკიდებულებები იქნება საფრთხის შემცველი და პრობლემების მომტანი. ის გარანტია, რომ სასამართლოს მეშვეობით იქნებოდა შემაკავებელი მექანიზმი, ისპობა. იქნება უეცარი შემოწმებების მომენტი, რაც ჯერ ნდობის მოპოვებას საჭიროებს“, - განაცხადა მიშა კორძახიამ.
ცვლილებები მომზადებულია შემდეგი საქართველოს კანონებისთვის:
• „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა შესახებ“ კანონი
• „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონი
• „სამეწარეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ“ კანონი
• „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი“
• „სახალხო დამცველის შესახებ“ კანონი
• „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონი
• შრომის კოდექსი
• „შშმპ-თა სოციალური დაცვის შესახებ“ კანონი
აღსანიშნავია, რომ ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული ეს საკანონმდებლო ცვლილებების სრული პაკეტი, უახლოეს პერიოდში მთავრობის მიერ მისი მოწონების შემდეგ პარლამენტში გადაიგზავნება განსახილველად და ამოქმედების შემთხვევაში უმნიშვნელოვანეს ძვრებს გამოიწვევს შრომით ურთიერთობებში. „საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია“ ბიზნეს სექტორის მიერ შეჯერებულ ერთიან პოზიციას წარუდგენს საჯარო სტრუქტურებს სამმხრივი სოციალური დიალოგის ფარგლებში დაგეგმილ შეხვედრაზე.

The business sector discussed the changes to be made in the legislation
The business sector in the business union "Georgian Employers' Association" discussed the package of legislative changes prepared by the Ministry of Health, according to which fine sanctions were defined for businesses for non-fulfillment of the conditions established by the labor legislation.
It is significant that according to the draft law, the labor inspectorate will have the right to enter the enterprise at any time without the permission of the court and check all the conditions, including financial documentation, which may be related to non-compliance with the labor legislation.
At the meeting, which was chaired by Misha Kordzakhia, the vice-president of the Georgian Employers' Association and an expert in labor law, representatives of the business sector received information about the latest legislative changes and discussed the expected consequences that may result from the implementation of the mentioned legislation.
"We all agree that the legislation we have today is quite flawed, but the body, which is still in its infancy in the form of the labor inspection, I think will not be ready to conduct the kind of partnership with businesses throughout Georgia that you would like to have under the conditions of these sanctions." The most problematic thing is to give an opportunity to bypass the court and enter the business. We can assume risks, because attitudes in this regard will be dangerous and bring problems. The guarantee that there would be a deterrent mechanism through the courts is missing. There will be a moment of sudden checks, which first requires gaining trust", said Misha Kordzakhia.
Amendments have been prepared for the following laws of Georgia: Law "On Administrative Offenses" Law "On Elimination of All Forms of Discrimination" Law "On Control of Business Activities" Law "Civil Procedure Code of Georgia" Law "On Public Defender" Law "On Public Service" Law• Labor Code• Law "On Social Protection of Workers' Compensation".