დამსაქმებელთა ასოციაციამ ბიზნეს სექტორს შრომის უსაფრთხოების სერვისების განახლებული პაკეტი შესთავაზა
მიმდინარე წლის 1 აგვისტოდან ამოქმედდა კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“. კანონი პირველ ეტაპზე (არაუგვიანეს 2019 წლის 1 სექტემბრამდე) ვრცელდება მომეტებული საფრთხის შემცველ, მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიან სამუშაოებზე (აღნიშნული ნუსხა დამტკიცებულია საქართველოს მთავრობის მიერ).
კანონის საფუძველზე შრომის ინსპექტორებს უფლება აქვთ კომპანიის წინასწარი გაფრთხილებისა და სასამართლო ნებართვის გარეშე განახორციელონ ინსპექტირება კომპანიაში დასაქმებულთა შრომის არსებული პირობების შესაბამისობაზე საკანონმდებლო მოთხოვნებთან.
საქართველოს კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“, დამსაქმებელთა და დასაქმებულთათვის - ორივე მხარისათვის აწესებს შესაბამისად ვალდებულებებს, მათ შორის:
- უსაფრთხო და ჯანსაღი სამუშაო გარემოს შექმნა დამსაქმებელთა, დასაქმებულთა და სამუშაო სივრცეში მყოფი სხვა პირებისათვის.
- დასაქმებულთათვის უფლებების, მოვალეობებისა და პასუხისმგებლობების განსაზღვრა;
- სამუშაო ადგილებზე შრომის უსაფრთხოების პირობების ორგანიზებისა და მართვის გაუმჯობესება საფრთხეების იდენტიფიცირებისა და რისკების მართვის საფუძველზე;
- შრომის უსაფრთხოების პრევენციული პოლიტიკის შემუშავება და შრომის უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი სერტიფიცირებული სპეციალისტის არსებობა სათანადო კომპეტენციების აღჭურვით;
- შრომის უსაფრთხოების სისტემის ეფექტურად ფუნქციონირების მიზნით, კომპანიისა და თანამშრომლების შრომის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი აღჭურვილობებით უზრუნველყოფა და უსაფრთხოების სისტემის პროცედურების შემუშავება/დანერგვა;
- დამსაქმებლის ხარჯით, მომეტებული საფრთხის შემცველ, მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიან სამუშაოებზე დასაქმებულების უბედური შემთხვევის დაზღვევის უზრუნველყოფა;
კანონის მიხედვით განისაზღვრა ინსპექტირების პროცესში გამოვლენილი დარღვევების არაარსებითი, არსებითი და კრიტიკული შეუსაბამოებები. აღნიშნული სახის შეუსაბამობებზე დადგენილია შესაბამისი ადმინისტრაციული სახდელები:
- გაფრთხილება;
- ჯარიმა არაუმეტეს 50 000 ლარის ოდენობით;
- სამუშაო პროცესის შეჩერება.
კანონის მოთხოვნებიდან გამომდინარე, საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია, როგორც შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) პარტნიორი ბიზნეს გაერთიანება, კომპანიებს სთავაზობს კანონის მოთხოვნათა შესრულების მიზნით შემდეგი სახის მომსახურებას:
- უფასო კონსულტაციებს შრომისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოების მიმართულებით;
- დამსაქმებელთა ასოციაციაში მოქმედ „შრომისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოების სამუშაო ჯგუფში“ ჩართულობის შესაძლებლობას.
- კომპანიაში შრომისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოების სპეციალისტის სისტემურ კონსულტაციებს;
- კომპანიაში შრომისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოების აუდიტს;
- სახანძრო უსაფრთხოების სისტემების შემუშავებასა და აუდიტს;
- ტრენინგებს (მოკლევადიანი და გრძელვადიანი) საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი პროგრამული მოდულებით შრომისა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოების სფეროში (მათ შორის სახანძრო უსაფრთხოების).

The Employers' Association has proposed an updated package of labor safety services to the business sector
date2019-02-06
On August 1 of this year, the Law "On Labor Safety" came into force. At the first stage (not later than September 1, 2019), the law applies to high-risk, heavy, harmful and dangerous jobs (the mentioned list is approved by the Government of Georgia). Based on the law, labor inspectors have the right to inspect the compliance of existing working conditions of employees with legal requirements without prior notice of the company and without court permission. The Law of Georgia "On Labor Safety" imposes obligations on employers and employees - for both parties, including: Creating a safe and healthy working environment for employers, employees and other persons in the workplace. Defining rights, duties and responsibilities for employees; improving the organization and management of labor safety conditions at workplaces based on the identification of threats and risk management; Having a specialist equipped with the appropriate competencies; in order to ensure the effective functioning of the labor safety system, providing the company and employees with equipment corresponding to international labor standards and developing/implementing safety system procedures; providing accident insurance for employees in high-risk, heavy, harmful and dangerous jobs at the expense of the employer; In accordance with the law, non-essential, essential and critical non-conformities of the violations detected during the inspection process were determined. Appropriate administrative fines have been established for the mentioned types of non-conformities: warning; fine not exceeding 50,000 GEL; suspension of the work process. Based on the requirements of the law, the Georgian Employers' Association, as a partner business union of the International Labor Organization (ILO), offers companies