სიმაღლეზე უსაფრთხოდ მუშაობის პრაქტიკა შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტებისთვის
საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციაში შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის მოსამზადებელი აკრედიტებული პროგრამის ფარგლებში კურსის მონაწილეებისთვის სიმაღლეზე უსაფრთხოდ მუშაობის პრაქტიკული სწავლება გახორციელდა.
სწავლება მოიცავდა სიმაღლეზე სამუშაოების უსაფრთხოდ ჩატარების ძირითად მოთხოვნებსა და პრევენციულ ღონისძიებებს ისეთ გარემოში, სადაც არსებობს 2 მეტრის და მეტი სიმაღლიდან ვარდნის საფრთხე.
სიმაღლეზე უსაფრთხოდ მუშაობის სასწავლო მოდული დაფუძნებულია შრომის უსაფრთხოების კანონს და სიმაღლეზე უსაფრთხოდ მუშაობის ტექნიკურ რეგლამენტს. შესაბამისად, კურსის მონაწილეებმა მიიღეს თეორიული ცოდნა და გაიუმჯობესეს პრაქტიკული უნარ-ჩვევები არსებული მოთხოვნების შესაბამისად.
130 საათიანი კურსის ფარგლებში პრაქტიკული წავლება ხორციელდება პირველადი სამედიცინო დახმარების, სამშაო ადგილზე რისკების შეფასების, სიმაღლეზე უსაფრთხოდ მუშაობის, სახანძრო უსაფრთხოების და სხვა მოდულების შესაბამისად.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია საკითხის მნიშვნელობისა და აქტუალურობიდან გამომდინარე, აღნიშნული მოდულის სწავლების ფარგლებში დამატებით შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) მიერ შემოთავაზებულ მასალებსაც იყენებს.

Practice of working safely at height for occupational safety specialists
Within the framework of the accredited training program for the labor safety specialist in the Association of Georgian Employers, practical training on working safely at height was carried out for the participants of the course.
The training included the basic requirements and preventive measures for safe work at height in an environment where there is a risk of falling from a height of 2 meters or more.
The training module on working safely at height is based on the labor safety law and technical regulations on working safely at height. Accordingly, the participants of the course gained theoretical knowledge and improved their practical skills in accordance with the existing requirements.
Within the framework of the 130-hour course, practical training is carried out in accordance with first medical aid, workplace risk assessment, safe work at height, fire safety and other modules.
It should be noted that the Association of Georgian Employers, due to the importance and relevance of the issue, additionally uses the materials proposed by the International Labor Organization (ILO) within the framework of the mentioned module.