საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის აკრედიტებულ პროგრამას 2018 წლის დეკემბრიდან ახორციელებს და ამ ეტაპისთვის სერტიფიცირებული ჰყავს 400-ზე მეტი სპეციალისტი.
„შრომის უსაფრთხოების სფეროში არსებული გამოწვევებიდან ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრობლემაა ცოდნა და შესაბამისი კვალიფიკაციის კადრების არ არსებობა შრომის ბაზარზე. სწორედ, ამ გამოწვევაზე საპასუხოდ, საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია ამ სფეროში წლების განმავლობაში დაგროვილი ცოდნას უზიარებს კომპანიებს კონსულტაციების, აუდიტების, საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვის მიმართულებით. ამასთან, რაც ყველაზე აქტუალურია ამ ეტაპზე, ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებს ვთავაზობთ მაღალკვალიფიციურ სწავლებას შესაბამისი პრაქტიკული და თეორიული მოდულებით, რომელსაც ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები უძღვებიან,“ - საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი ლაშა ლაბაძე.
აღსანიშნავია, რომ 2019 წლის 1 სექტემბრიდან შრომის უსაფრთხოების კანონი ეკონომიკური საქმიანობის ყველა სფეროზე ვრცელდება და ობიექტების შემოწმება შრომის ინსპექტორებს წინასწარი ნებართვის გარეშე დღე-ღამის ნებისმიერ მონაკვეთში შეეძლებათ. ამასთან ბიზნეს სექტორი ვალდებული იქნება, რომ ადგილზე შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტი ჰყავდეს.

Labor safety specialists were trained in the employers' association
In the Association of Georgian Employers, labor safety specialists completed the training course within the framework of the accredited program and received the relevant certificates.
The Association of Employers of Georgia has been implementing the accredited labor safety specialist program since December 2018, and by this stage, more than 400 specialists have been certified.
"One of the most important problems in the field of labor security is the lack of knowledge and the lack of qualified personnel in the labor market. In response to this challenge, the Association of Georgian Employers shares the knowledge it has accumulated over the years in this field with companies in the direction of consultations, audits, and the introduction of international standards. In addition, what is most relevant at this stage, we offer highly qualified training to representatives of the business sector with appropriate practical and theoretical modules led by local and international experts," - Executive Director of the Association of Georgian Employers Lasha Labadze.
It should be noted that from September 1, 2019, the labor safety law applies to all areas of economic activity, and labor inspectors will be able to inspect facilities without prior permission at any time of the day or night. In addition, the business sector will be obliged to have a labor safety specialist on site.