დამსაქმებელთა ასოციაციის ორგანიზებით პროფესიული განათლების საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა
ბიზნეს გაერთიანება  „საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის“ ორგანიზებითა და გერმანიის ფედერალური სამინისტროს BMZ (SEQUA) მხარდაჭერით „შერატონ გრანდ თბილისი მეტეხი პალასში“ პროფესიული განათლების შესახებ საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა.
კონფერენციას სახელწოდებით - გამოცდილებათა გაზიარება პროფესიული განათლების სფეროში სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში და მის მიღმა, გახსნა საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტმა ელგუჯა მელაძემ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილმა და გერმანიის საელჩოს წარმომადგენელმა დენიელ ჰაასმა.
კონფერენციის მიზანს წარმოადგენდა ევროპული გამოცდილების გაზიარება და „პროფესიული სწავლებისა და პარტნიორობის პროექტი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში“ პროექტის მიმდინარე შედეგების, არსებული გამოწვევებისა და საქართველოში პროფესიულ განათლებაში ინოვაციური მექანიზმებისა და სისტემების იმპლემენტაციის შესაძლებლობების შესახებ მსჯელობა.
„დღეისთვის შრომის ბაზარზე ძალიან მაღალია მოთხოვნა პროფესიული განათლების კადრებზე. ეს ტენდენცია დღითიდღე იზრდება, ვინაიდან კომპანიებს ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვის კვალდაკვალ ესაჭიროებათ აღნიშნული კვალიფიკაციის თანამშრომლები. შესაბამისად, მიზნობრიობა და დასაქმებაზე ორიენტაცია - ამ მიმართულებით ვმუშაობთ დამსაქმებელთა ასოციაცია ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად აქტიურად ვმუშაობთ გერმანული დუალური პროფესიული სწავლების მოდელის დანერგვაზე კონკრეტულ კომპანიებში, რაც ხელს შეუწყობს პროფესიული განათლების მქონე კადრების შრომის ბაზრისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების განვითარებას და შემდგომ დასაქმებას,“ - საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი ელგუჯა მელაძე.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ საქართველოს, გერმანიის, აზერბაიჯანის, უკრაინის  სომხეთის ბიზნეს გაერთიანებები, სამთავრობო სტრუქტურები, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსისა და ევროკავშირის წარმომადგენლები.
საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა პროფესიული სწავლებისა და პარტნიორობის პროექტი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში“ პროექტის ფარგლებში, რომელსაც ბიზნეს გაერთიანება - „საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია“ 2017 წლიდან თავის პარტნიორ გერმანულ  ორგანიზაციებთან და გერმანიის ფედერალური სამინისტროსთან BMZ (SEQUA) ერთად ახორციელებს.

An international professional education conference was organized by the employers' association
An international conference on professional education was held in "Sheraton Grand Tbilisi Metekhi Palace" with the support of the German Federal Ministry BMZ (SEQUA), organized by the business association "Georgian Employers' Association".
The conference is called - "Sharing experiences in the field of professional education in the South Caucasus countries and beyond", was opened by the President of the Association of Georgian Employers, Elguja Meladze, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia, Tamar Kitiashvili, and the representative of the German Embassy, Daniel Haas.
The purpose of the conference was to share the European experience and discuss the current results of the "Professional Training and Partnership Project in the South Caucasus Countries", existing challenges and opportunities for implementing innovative mechanisms and systems in professional education in Georgia.
"Today, the demand for professional education personnel is very high in the labor market. This trend is increasing day by day, as companies need employees with the mentioned qualifications following the introduction of innovative technologies. Accordingly, targeting and employment orientation - in this direction, the employers' association works together with our international partners. To achieve this goal, we are actively working on the introduction of the German dual vocational training model in specific companies, which will contribute to the development of the skills needed for the labor market and further employment of personnel with vocational education," - President of the Association of Georgian Employers Elguja Meladze.
Business associations of Georgia, Germany, Azerbaijan, Ukraine, Armenia, government structures, as well as representatives of international organizations, diplomatic corps and the European Union participated in the conference.