კოოპერირების ბაზარი - მოთხოვნა/მიწოდება
24 თებერვალს საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციაში „პროფესიული განათლებისა და სწავლების პროექტის“ ფარგლებში გაიმართა ვორქშოპი თემაზე - კოოპერირების ბაზარი - მოთხოვნა/მიწოდება, რომელსაც უძღვებოდნენ გერმანიიდან მოწვეული ექსპერტები.
აღნიშნული პროექტი, რომელიც დაფინანსებულია გერმანიის მთავრობის მიერ, საქართველოში უკვე ერთი წელია მიმდინარეობს და მასში ჩართული არიან ბიზნეს სექტორი, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლები და პროფესიული სასწავლებლები. ხოლო აღნიშნული მხარეების კოორდინირებას უზრუნველყოფს საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია.
ვორქშოპს ესწრებოდნენ წამორმადგნლები შემდეგი კომპანიებიდან - მინა, გუდვილი, მარშე, დიო და პროფესიული სასწავლებლებიდან - იკარუსი, პანაცეა, გეორგია და აგარის სკოლა-კოლეჯი. აღსანიშნავია, რომ ყველა ზემოთ ნახსენები კომპანია და სასწავლებელი ჩართულია დუალური სწავლების პროცესში. ამდენად, მათი გამოცდილების გაზიარება მნიშვნელოვანია პროექტის ეფექტურობის გასაზომად.
სამუშაო შეხვედრაზე ჩამოთვლილი კომპანიების HR მენეჯერებმა, პროფესიული სასწავლებლების და ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლის წარმომადგენლებმა გერმანელ ექსპერტებთან ერთად მიმოიხილეს ის პრობლემები და გამოწვევები, რომლებიც არსებობს დუალური განათლების დანერგვის პროცესში როგორც სასსწავლებლების, ისე ბიზნეს სექტორის კონტექსტში. მთავარ გამოწვევებად და პრობლემურ ასპექტებად გამოვლინდა შემდეგი საკითხები:
• საწარმოებში არ არიან სპეციალისტები, რომლებიც ფლობენ სწავლების მეთოდებს, პედაგოგიკას და დიდაქტიკას;
• უშუალო ხელმძღვანელებს, რომლებიც პასუხისმგებელი არიან სტუდენტის სამუშაო ადგილზე სწავლებაზე, არ აქვთ სწავლების გამოცდილება;
• სუსტია კომუნიკაცია და კოორდინირებული მუშაობა ბიზნეს სექტორსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის;
• სასწავლებლების ბაზაზე არასაკმარისია პრაქტიკული მეცადინეობები;
• სუსტია პროფესიული განათლების მიწოდების მარკეტინგი საქართველოში.
გარდა აღნიშნული საკითხების განხილვისა, გერმანელმა ექსპერტებმა მონაწილეებს ჩაუტარეს სემინარები შემდეგ თემებზე:
• „პირველადი სამედიცინო დახმარება და შრომის უსაფრთხოება სამუშაო ადგილზე“
• „ეფექტური მარკეტინგი პროფესიულ განათლებასა და ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში“
შეხვედრის დასასრულს დამსაქმებელთა ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტმა მიშა კორძახიამ მონაწილეებს გააცნო პროექტის მიმდინარეობის შემდგომი ნაბიჯები და მოუწოდა მასში აქტიურად ჩართვისკენ, რათა მაქსიმალური შედეგის მომტანი იყოს ეს პროექტი საქართველოს შრომის ბაზრის გაჯანსაღებისთვის.

Cooperation market - demand/supply
On February 24, in the framework of the "Professional Education and Training Project", a workshop was held at the Association of Georgian Employers on the topic - cooperation market - demand/supply, which was led by invited experts from Germany.
The mentioned project, which is financed by the German government, has been going on for a year in Georgia, and the business sector, secondary schools and vocational schools are involved in it. And the coordination of the mentioned parties is ensured by the Association of Georgian Employers.
The workshop was attended by participants from the following companies - Mina, Goodwill, Marche, Dio and vocational schools - Ikarus, Panacea, Georgia and Agari School-College. It should be noted that all the above-mentioned companies and educational institutions are involved in the process of dual education. Thus, sharing their experiences is important to measure the effectiveness of the project.
At the workshop, HR managers of the listed companies, representatives of vocational schools and general education schools together with German experts reviewed the problems and challenges that exist in the process of introducing dual education in the context of both schools and the business sector. The following issues were identified as the main challenges and problematic aspects:
• There are no specialists in the enterprises who possess teaching methods, pedagogy and didactics;
• direct supervisors who are responsible for teaching the student at the workplace do not have teaching experience;
• Communication and coordinated work between the business sector and educational institutions is weak;
• There are not enough practical classes in schools;
• Marketing of vocational education provision in Georgia is weak.
In addition to the discussion of the mentioned issues, German experts conducted seminars for the participants on the following topics:
• "Primary medical aid and labor safety at the workplace" • "Effective marketing in vocational education and general education schools"