ბიზნეს სექტორი სოფლის მეურნეობის მინისტრს შეხვდა
საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის პროექტის „ბიზნესის დიალოგი მთავრობასთან“ ფარგლებში, ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი შეხვდა.
შეხვედრაზე მინისტრმა ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებს სამინისტროს მიერ განხორციელებული რეფორმების, მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
ლევან დავითაშვილმა პრეზენტაციის სახით წარადგინა 2017 წლის აგრარული დარგის განვითარების ხედვა, რომელიც 5 ძირითად მიმართულებას ითვალისწინებს. ესენია:
• პირველადი სასოფლო-სამეურნეო წარმოების განვითარება/ეფექტიანობის გაზრდა;
• მოსავლის აღების შემდგომი ტექნოლოგიების განვითარება - შემნახველი და გადამამუშავებელი ინფრასტრუქტურის გაფართოება, მოდერნიზაცია;
• სურსათის უვნებლობისა და უსაფრთხოების სისტემებისა და თანამედროვე სტანდარტების დანერგვა;
• ფერმერთა კომპეტენციების და კონკურენტუნარი-ანობის ამაღლება;
• საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაცია - ახალ ბაზრებზე წვდომის ხელშეწყობა;
შეხვედრის მონაწილეებმა დეტალურად განიხილეს აღნიშნული საკითხები და ამ მიმართულებით დაგეგმილ ღონისძიებებზე იმსჯელეს.
შეხვერდრას ესწრებოდნენ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და მის სისტემაში შემავალი უწყებების ხელმძღვანელი პირები და საქართველოში მოქმედი 80-მდე კომპანიის წარმომადგენელი.
შეხვედრაზე მთავრობის წარმომადგენლებსა და ბიზნესსექტორს შორის გაიმართა დიალოგი, სადაც კერძო სექტორში არსებული პრობლემატური საკითხები განიხილეს.
ბიზნესგაერთიანება „საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია“ პროექტით „ბიზნესის დიალოგი მთავრობასთან“ მხარს უჭერს კერძო და სახელმწიფო სტრუქტურებს შორის კომუნიკაციის გაუმჯობესებას.

The business sector met with the Minister of Agriculture
The Minister of Agriculture Levan Davitashvili met the representatives of the business sector within the framework of the "Business Dialogue with the Government" project of the Association of Georgian Employers.
At the meeting, the minister provided the representatives of the business sector with detailed information about the reforms implemented by the ministry, current and planned projects.
Levan Davitashvili presented the vision of the development of the agricultural sector for 2017, which includes 5 main directions. these are:
• Development of primary agricultural production/increasing efficiency; • Development of post-harvest technologies - expansion and modernization of storage and processing infrastructure; • Introduction of food safety and security systems and modern standards; • Raising farmers' competencies and competitiveness; • Diversification of export markets - promotion of access to new markets;
The participants of the meeting discussed the mentioned issues in detail and discussed the events planned in this direction.
Shekhverdra was attended by the heads of the Ministry of Agriculture and agencies included in its system and representatives of about 80 companies operating in Georgia.
At the meeting, a dialogue was held between government representatives and the business sector, where problematic issues in the private sector were discussed.
The business association "Georgian Employers' Association" supports the improvement of communication between private and state structures with the project "Business dialogue with the government".