ელგუჯა მელაძე დამსაქმებელთა საერთაშორისო ორგანიზაციის წევრების რომში გამართულ ყოველწლიურ შეხვედრაში მონაწილეობდა
date2019-09-12
12-13 სექტემბერს რომში დამსაქმებელთა საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOE) წევრების ყოველწლიური შეხვედრა გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობას ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების წარმომადგენლები იღებდნენ. საქართველოდან შეხვედრას ბიზნეს გაერთიანება „საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის“ პრეზიდენტი ელგუჯა მელაძე ესწრებოდა.
შეხვედრაზე განიხილებოდა შემდეგი ძირითადი საკითხები:
• ეროვნული სოციალური პოლიტიკა გლობალიზაციისა და მრავალმხრივი სავაჭრო სისტემის კონტექსტში.
• დამსაქმებელთა ორგანიზაციების გამოწვევები პოლიტიკურ და ეკონომიკურად ცვალებად გარემოში.
• ILO 2019 წლის საუკუნოვანი დეკლარაცია და შესაძლებლობები დამსაქმებლებისთვის.
• სამუშაოს ციფრული ტრანსფორმაცია და მისი გამოწვევები დამსაქმებელთა ორგანიზაციებისთვის. კერძოდ, ცვლილებები ბიზნეს მოდელებში, ინდუსტრიულ ურთიერთობებსა და სამუშაო უნარებში.
„გარდა გლობალური მნიშვნელობის მქონე თემებისა, რომელიც შეხვედრაზე განვიხილეთ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო შეხვედრის ის ნაწილი, რომელის ფარგლებშიც ILO-სა და IOE-ს მიერ საქართველოში მიმდინარე პროექტები და 2020 წლის გეგმები და აქტივობები განვიხილეთ. აღსანიშნავია, რომ ILO და IOE საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის მხარდაჭერით მრავალი წელია ახორციელებენ არაერთ პროექტს, რომელიც ბიზნეს სექტორის განვითარებას უწყობს ხელს. განსაკუთრებით ბევრი ბენეფიტის მომტანია მათი საქმიანობა ასოციაციის წევრი კომპანიისთვის,“ - საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი ელგუჯა მელაძე.
საქართველოს დამსაქმებელა ასოციაცია, როგორც IOE-ს წევრი ორგანიზაცია საქართვველოდან ყოველწლიურად იღებს მონაწილეობას მსგავს მაღალი დონის საერთაშორისო შეხვედრებში.

Elguja Meladze participated in the annual meeting of the members of the International Organization of Employers held in Rome
date2019-09-12
On September 12-13, the annual meeting of the members of the International Organization of Employers (IOE) was held in Rome, in which the representatives of the countries of Europe and Central Asia took part. Elguja Meladze, president of the business union "Georgia Employers' Association" attended the meeting from Georgia. The following main issues were discussed at the meeting: National social policy in the context of globalization and the multilateral trading system. Challenges for employers' organizations in a changing political and economic environment. ILO 2019 Centenary Declaration and opportunities for employers. Digital transformation of work and its challenges for employers' organizations. In particular, changes in business models, industrial relations and work skills. "In addition to the topics of global importance that we discussed at the meeting, the part of the meeting in which we discussed the ongoing projects of the ILO and IOE in Georgia and the plans and activities for 2020 was especially important. It should be noted that ILO and IOE, with the support of the Georgian Employers' Association, have been implementing a number of projects for many years that contribute to the development of the business sector. Their activities are especially beneficial for the association's member companies," - President of the Association of Georgian Employers Elguja Meladze. Georgian Employers' Association, as a member organization of IOE from Georgia, annually participates in similar high-level international meetings.