დამტკიცდა სამუშაო სივრცეში ჯანმრთელობისა და შრომის უსაფრთხოების დაცვის მინიმალური მოთხოვნების შესახებ ტექნიკური რეგლამენტი, რომელიც მინიმალურ სტანდარტებს უდგენს „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონით გათვალისწინებულ სამუშაო ადგილებს.
რეგლამენტი მოიცავს და არეგულირებს შემდეგ საკითხებს: ელექტრომოწყობილობები; სახანძრო უსაფრთხოება; სამუშაო სივრცე; საევაკუაციო გზები და გასასვლელები; სამოძრაო მარშრუტი; ესკალატორები; სატვირთო პლატფორმები; დახურული სამუშაო სივრცის პარამეტრები; მიკროკლიმატი დახურულ სივრცეში; დროებითი გამათბობელი და გამაგრილებებლი სისტემები; ვენტილაცია; ბუნებრივი და ხელოვნური განათება; საპირფარეშოები; საშხაპეები; გამოსაცვლელი ოთახები; მოსასვენებელი ადგილები და პირველადი სამედიცინო დახმარების ოთახები.
აღსანიშნავია რეგლამენტის მე-5 მუხლი, გარდამავალი დებულებები, რომელიც ითვალისწინებს აღნიშნული დადგენილებით განსაზღვრული წესებისგან გამონაკლის შემთხვევებს, რომელიც დაკავშირებულია მშენებლობის ნებართვის გაცემის თარიღთან. კერძოდ, წინამდებარე რეგლამენტით გათვალისწინებული გარკვეული სახის ვალდებულებები არ ვრცელდება იმ სამუშაო სივრცესა და სამუშაო ადგილზე, რომლებიც განთავსებულია იმ შენობა-ნაგებობებში, რომლებზეც მშენებლობის ნებართვა გაიცა ამ დადგენილების ამოქმედებამდე.
იმ შემთხვევაში, თუკი მშენებლობის ნებართვა გაიცა ამ დადგენილების ამოქმედებამდე, დამსაქმებლის მიმართ არ ამოქმედდება შემდეგი რეგულაციები: სამუშაო სივრცე − იატაკი, კედლები, ჭერი, სახურავი, ფანჯრები და სარკმელი; სამოძრაო მარშრუტი; ესკალატორები და მოძრავი სავალი ბილიკები; სატვირთო პლატფორმები; დახურული სამუშაო სივრცის პარამეტრები; განათების მოწყობილობები; განცალკევებული ხელსაბანები; თითოეული დასაქმებულის სათავსო; კვებისთვის განკუთვნილი სათავსები; პირველადი სამედიცინო დახმარების ოთახი; ღია სამუშაო სივრცის სპეციალური პირობები.
შესაბამისად, ზემოაღნიშნული გამონაკლისების გარდა, დამსაქმებელი (სამუშაო ადგილზე, რომლებიც განთავსებულია იმ შენობა-ნაგებობებში, რომლებზეც მშენებლობის ნებართვა გაიცა ამ დადგენილების ამოქმედებამდე) ვალდებული ხდება, უზრუნველყოს რეგლამენტით დადგენილ მოთხოვნებთან შესაბამისობა. წინამდებარე ვალდებულება უნდა შესრულდეს დადგენილების ძალაში შესვლიდან ორი წლის ვადაში.
ამასთანავე, აღსანიშნავია, რომ რეგლამენტი ცალკე გამოყოფს დამსაქმებლისთვის, ორსული ქალების, მეძუძური დედებისა და შშმ პირებისათვის მინიმალური სტანდარტების დანერგვის ვალდებულებას და იგი საგამონაკლისო წესის გარეშე ვრცელდება ყველა დამსაქმებელზე.

Technical regulations on the minimum requirements for safety and health protection in the workplace
The technical regulation on the minimum requirements for health and labor safety protection in the workplace was approved, which establishes minimum standards for workplaces provided for by the Organic Law of Georgia "On Labor Safety".
The regulation includes and regulates the following issues: electrical equipment; fire safety; work space; evacuation routes and exits; driving route; escalators; cargo platforms; closed workspace settings; microclimate in closed space; temporary heating and cooling systems; ventilation; natural and artificial lighting; toilets; showers; changing rooms; Rest areas and first aid rooms.
Article 5 of the Regulation, Transitional Provisions, is worth noting, which provides for cases of exception to the rules defined by the said Resolution, related to the date of issuance of the construction permit. In particular, certain types of obligations stipulated by the present regulation do not apply to the work space and workplace located in the buildings for which the construction permit was issued before the implementation of this resolution.
If the construction permit was issued before the implementation of this resolution, the following regulations will not apply to the employer: work space - floor, walls, ceiling, roof, windows and windows; driving route; escalators and moving walkways; cargo platforms; closed workspace settings; lighting devices; separate towels; each employee's locker; containers for food; first aid room; Special conditions of open workspace.
Accordingly, except for the above-mentioned exceptions, the employer (at the workplace located in the premises for which the construction permit was issued before the implementation of this decree) is obliged to ensure compliance with the requirements established by the regulation. yr